Less waste

#JūlijsBezPlastmasas – 8 ieteikumi, kā tam sagatavoties

15 min read

Jūlijs ir mēnesis, kad soctīklos noteikti varēs manīt dažādus ierakstus ar #PlasticFreeJuly tēmturi. Taču tam nav jābūt tikai kaut kam ārzemēs un angliskam – ikviens no mums var piedalīties šajā akcijā #JūlijsBezPlastmasas! Nevajag arī būt jau bezatkritumu dzīvesveida ekspertam, lai tajā piedalītos. Tieši otrādi! Pat ja līdz šim nekad nebiji aizdomājies par to, cik daudz plastmasas lietu un iepakojumu ir tavā ikdienā, tu vari sākt to pētīt un rīkoties jebkurā laikā. Arī es plānoju jūlijā vairāk uzmanības pievērst tam, cik daudz plastmasas joprojām ir mūsmājās un mūsu ikdienā. Lai padarītu to vēl vienkāršāku, padalīšos ar 8 ieteikumiem, kas tev palīdzēs nenobīties no šī izaicinājuma un tajā ar prieku piedalīties!


1. Neesi ekstrēmists

Piedalīties #JūlijsBezPlastmasas izaicinājumā vai vispār pievērsties mazākatkritumu dzīvesveidam nenozīmē izmest no mājas visu, kas ir no plastmasas. Tad jau būtu jāizmet ārā puse no mājās esošajām lietām! Sēžu viesistabā (kas mums ir apvienota ar virtuvi), pārlaižu acis pāri telpai: ja darītu to visu fanātiski, tad būtu jāizmet visas virtuves lampas, dažādi daudzreizlietojamie trauki, virtuves aprīkojums, elektronikas ierīces… un jā – arī ledusskapis!

Es pilnībā piekrītu – tā ekstrēmi 100% pilnībā atteikties no plastmasas īsti nav iespējams. Man šķiet, ka tas arī īsti nav vajadzīgs. Galvenais ir kārtīgi piedomāt pie tiem plastmasas izgatavojumiem, kurus izmantojam mākslīgu ērtību dēļ (kuru pamatā visbiežāk slēpjas slinkums un slimīgā nepieciešamība ietaupīt laiku). Es iesaku nebūt fanātiskam un nebīties no plastmasas vispār kā tādas. Labāk vienkārši pamazām aizdomāties un saprast, no kādiem plastmasas rīkiem tu varētu atteikties un rezultātā būt ieguvējs. Nevajag mest ārā visas skapīšos noglabātās plastmasas kastītes – tās tev noderēs!

tēja kafija virtuve

2. Auduma tašiņas

Mums katram mājās noteikti ir vismaz viena auduma tašiņa. Bieži vien tās dāvā dažādos pasākumos vai citur kā suvenīru vai prezentreklāmu. Citreiz mēs tās iegādājamies, jo ir smuks dizains. Ir īstais laiks to izvilkt ārā no skapja un ņem sev līdzi, kad dodies iepirkties!

Ja tev ir viena tašiņa – lieliski! Ņem to līdzi katru reizi, kad dodies uz veikalu. Tās ne tikai ļaus tev neņemt kārtējo lielo plastmasas Rimčika maisu – tajās īstenībā var ar drošu sirdi sastūķēt daudz vairāk produktu. Vismaz rokturi noteikti nenoplīsīs, kā tas mēdz notikt ar papīra maisiņiem! (vai arī man vienkārši neveicas? 😛 )

auduma tašiņa

Iesaku laika gaitā apgādāties ar vairākām auduma tašiņām. Tās visas ļoti noderēs, ja tu iegādā pārtiku vairākām dienām vai pat veselai nedēļai uz priekšu. Mums mājās ir četras tašiņas – un ticiet man, tās visas arī aktīvi izmantojam! Katru nedēļas nogali (parasti svētdienās) dodamies vispirms uz beziepakojuma produktu veikalu Turza, pēc tam uz tirdziņu, šo to vēl paķerot tirgū. Citreiz, ja laika trūkums grauž, dodamies uzreiz uz Rimi. Jebkurā gadījumā mēs vienmēr visus pirkumus sastūķējam savās auduma tašiņās – ar trim, četrām tašām parasti pietiek! Nedēļas gaitā apēdam ļoti daudz dārzeņu un augļu, tāpēc vajag tik daudz tašiņu, lai visus pirkumus aizstieptu no veikala uz mājām. 🙂

3. Saplāno ēdienreizes

No saviem eksperimentiem ar ēdienreižu plānošanu esmu sapratusi dažas būtiskas lietas. Vispirms – īsumā par galveno, ko esmu sapratusi par ēdienreižu plānošanu.

Pieej ēdienreižu plānošanai reālistiski. Man arī gribētos, lai es katru dienu justos kā Gordons Remzijs (vai – drīzāk Gazs Ouklijs, iedvesmojošākais augu valsts virtuves meistars) un gatavotu izcilus šedevrus. Taču ir dienas, kad viss, ko tu vēlies, ir pelmeņi. Un pelmeņu dienas nevajag ignorēt! Iesaku ar sevi vispirms vienoties par to, cik ekstravagants tu gribi būt. Mēs ar Artūru, piemēram, esam vienojušies, ka darba dienās gatavosim vienkāršus ēdienus (principā – barību darba dienām), bet nedēļas nogalēs centīsimies pagatavot vismaz 1 jaunu, iepriekš negatavotu ēdienu. Un ticiet man – tā plānot ir daudz vieglāk, un gribas pie plāna arī pieturēties! Nav arī vainas apziņas dienās, kad esi pagatavojis pelmeņus, bet “vajadzēja taču cept smalkas lietas”!

Ieplāno receptes – nevis katrai dienai plānu. Ne visiem patīk apziņa, ka jau svētdienā zini, kas piektdien būs jāceļ galdā. Dažiem tāda precīza ēdienreižu plānošana strādā. Man noteikti nē. Es parasti atrodu 5 receptes, kuras brīvi izvēlos, kad pienāk jauna diena. Šodien galīgi nevelk uz rīsiem ar dārzeņiem? Labi – lai iet pasta ar bazilika pesto!

Ļauj, lai tevi vada produkti tavā ledusskapī. Meklējot receptes, cenšos atrast tādas, kur tiek izmantoti līdzīgi produkti. Protams, ne jau tā, ka visas receptes ir vienādas. Jo mazāk unikālu produktu, jo mazāka iespēja, ka kaut kas aizies nebūtībā un sabojāsies. Jo vairāk līdzīgu produktu, jo vieglāk iepirkties – un tā var arī mazāk iztērēt. Nedēļas gaitā arī iesaku skatīties ledusskapī, kuri produkti ir jāizlieto visātrāk – ar to receptēm tad arī var sākt, lai šie produkti nesabojātos un tie neaizietu miskastē.
Paprika sāk krunkoties? Vakariņās uzgatavo kaut ko, kur ir jāizmanto paprika.
Zaļumi ledusskapī drīz piedzīvos rudeni (jo sāk dzeltēt)? Izmanto tos salātos vai siltajā ēdienā, vai arī sasmalcini un liec saldētavā.
Tofu drīz beigsies termiņš? Jāgatavo kaut kas ar tofu!

ēdienreižu plānošana ēdienreižu saraksts

Kāpēc ēdienreižu plānošana ir svarīga arī #JūlijsBezPlastmasas sakarā?

Plānota produktu iegāde palīdz nopirkt tieši to, ko tev vajag – un nenotriekt naudu liekos mirkļa vājību produktos. Gatavojot ēdienu mājās, to var pagatavot uzreiz dubultā, lai pāri palikušo var paņemt līdzi uz darbu pusdienām. Ieplānojot pirkumu sarakstu, tu jau laikus vari paredzēt, kuri no tiem būs atrodami iepakojumos. Cik daudzus no tiem tu vari nopirkt beziepakojuma produktu veikalos? Varbūt ir vērts aizlaist uz tirdziņu? Varbūt tu vari iztikt bez tiem plastmasā sapakotajiem importa saldumiem?

4. Ūdens un ūdens pudele

Man šķiet, ka mums Latvijā ir baigi paveicies ar ūdens kvalitāti – caurmērā mums no krāniem tek jēdzīgs, dzerams ūdens. Protams, ir vērtīgi to vispirms pārbaudīt. Ja nu ir šaubas par sava mājokļa krāna ūdens kvalitāti, var pasūtīt ūdeni lielajās pudelēs. Mēs savulaik pirkām Memory Water (jo tas ir vienīgais pudeļu ūdens ar pH 8.0 – pārējais reliģiskais nonsenss mūs neinteresē 🙂 ), taču tagad vienkārši dzeram krāna ūdeni (jo Memory Water piegādes veic darba dienās no 9-18 – tad, kad esmu darbā 😀 ). Jebkurā gadījumā – atrodi savu variantu!

Domāju, ka man noteikti nevajag runāt par to, cik svarīgs cilvēkam ir ūdens. Centies ūdeni ņemt līdzi visur, kur tu dodies! Ja tev vēl nav savas super fancy pudeles (kā tas ir visiem Instagramā), tad noderēs jebkas cits, kur var atkārtoti ieliet ūdeni. Arī man tādas nav! Savulaik bija, bet tā laida garām ūdeni, tāpēc no tās īsti nebija jēgas. Vēl neesmu iegādājusies savu ūdens pudeli, un kādus ilgus mēnešus es dzīvoju ar Zaķumuižas pudeli, ko uzpildīju atkārtoti. Patlaban es ūdeni ikdienā ņemu līdzi parastā Borjomi stikla pudelē. Absolūti nav Instagram-smuki, bet savu funkciju pilda izcili! Galvenais jau ir praktiskums, mode ir pakaļplānā. (vismaz man)

borjomi pudele

5. Izmēģini beiziepakojuma iepirkšanos!

Kaut vai tikai vienreiz – kaut vai tikai kā daļu no izaicinājuma!

Tas nenozīmē tikai iepirkšanos beziepakojuma produktu veikalos. Ar saviem iepakojumiem vari iepirkties arī ikvienā Rimi vai citā veikalā, kā arī tirdziņā. Tirdziņā vispār to darīt ir visaizraujošāk! Tirgus tantes vienmēr ir ašas ar visa stūķēšanas plastmasas maisiņos, tāpēc vari uztvert to kā spēli: vai tev izdosies pirmajam pateikt “man ir savs maisiņš”? 😀

Ir viens stāsts no manas pieredzes, ko noteikti gribu izstāstīt tieši visskeptiskākajiem – tiem, kas domā, ka iepirkties ar saviem iepakojumiem ir tīrā neērtība un kauns. Gribu atgādināt, ka bieži vien tieši mūsu ekspektācijas (bieži vien maldīgas) ir tas, kas mūs aiztur no pārmaiņām, jaunu lietu izmēģināšanas. Par to es labi pārliecinājos, kad vienu darba dienu devos uz blakus darba ēkai esošo Maximu pēc siltajām pusdienām. Zināju, ka negribēšu ņemt kārtējo plastmasas kastīti, tāpēc devos ar savu daudzreizlietojamo kārbiņu. Devos ar apziņu, ka noteikti būs verbālā cīņa ar pārdevēju, kurai noteikti būs besis par ņemšanos ar manu īpašo kastīti.

Pirms manis rindā pie siltajiem sveramajiem ēdieniem bija divi cilvēki. Pārdevējai bija klasiski skābais ģīmis, ar tādu arī viņa apkalpoja abus cilvēkus. Kad pienāca mana kārta, jautāju, vai ir iespēja nopirkt plovu savā kastītē. Ja atbilde būtu “nē”, būtu devusies prom. Bet atbilde bija “Jā”! Pārdevēja paņēma kārbiņu, piefiksēja taras svaru, iesvēra plovu, aizvēra kārbiņu un uzlīmēja uzlīmi uz kastītes. Pats labākais – pasniedzot kastīti man, viņa tik sirsnīgi man uzsmaidīja, ka man pašai garastāvoklis uzlabojās!

Ne visur būs baigās cīņas. Ne visur būs neērti. No manas pieredzes tirgū, veikalos un citur – cilvēki uztver tavu iepirkšanos ar saviem maisiņiem un kārbiņām ja ne ar prieku, tad vismaz ar ziņkāri. Bieži vien pārdevēji uzslavē – “paskat, cik forši maisiņi meitenei”! Citreiz tas ir sākums foršai sarunai ar pārdevēju. Dažreiz, protams, produktu stenda vai kases otrajā pusē gadās kāds īgņa. Jebkurā gadījumā – realitātē un praksē tas ir daudz pozitīvāk, kā mums bieži vien mēdz prognozēt mūsu ekspektācijas un raizes! 🙂

maxima plovs kastītē

6. Ņem līdzi sev vajadzīgo iepakojumu

Iesaku paredzēt, kādi savi trauki, maisiņi vai kārbiņas tev varētu būt vajadzīgas katrai dienai. Sagatavo to visu un ņem sev līdzi!

Ja zini, ka mēdz iepirkties visai haotiski, noteikti ņem līdzi vismaz pāris produktu maisiņus un kompakti salocītu auduma tašiņu.
Ja tev ir ieradums pirkt ūdeni mazajās plastmasas pudelēs, iesaku iegādāties daudzreizlietojamo pudeli un ņemt to līdzi.
Ja bieži sanāk ēst ārpus mājas, ir vērtīgi paņemt savu kārbiņu un ēdamrīkus, lai nav jāizmanto vienreizējie no plastmasas.
Ja bieži pērc kafiju Caffeine vai citos kafijas namiņos, ņem līdzi savu daudzreizlietojamo kafijas krūz vai termosu.

Lai gan man iepirkšanās ar saviem iepakojumiem un daudzi citi ieradumi jau ir ikdiena, tomēr arī man noteikti palīdzēs mans sagatavotais komplekts, kas redzams bildē. Mani niķi ir šad tad nopirkt kafiju vienreizlietojamās take-away krūzēs, nepaņemt līdzi produktu maisiņus un auduma tašiņu un aizmirst paņemt līdzi ūdeni. Katru dienu no rīta centīšos paredzēt, ko no tā visa man vajadzēs, un ielikšu savā somā.

Ha, tikai tagad, paskatoties uz bildi, sapratu ONYA zīmola nosaukuma būtību. on ya = on you = tev līdzi 🙂

beziepakojuma komplekts

7. Par izturīgu plastmasu

Jau iepriekš minēju, ka plastmasa pati par sevi nav “slikta”. Slikti ir visi tie slinkuma un lieko ērtību brīži, kuru dēļ neapdomīgi izmantojam plastmasu, uzskatot, ka citādāk jau nevar.

Plastmasas lietas var būt noderīgas. Arī man mājās ir iekrājušās dažādas kārbiņas no plastmasas. Vai no saldējuma, pirktas veikalā vai no kaut kā aizlienētas, tās visas pilda savu funkciju: tajās tiek sapildītas ar produktiem uzglabāšanai vai līdzņemšanai. Un katra no kastītēm tikusi izmantota jau ilgi, ilgi! Izmest tās ārā tikai “tāpēc, ka zero waste tak”, būtu visai dumji.

Arī mani produktu maisiņi principā ir vai nu no poliestera, vai no pārstrādātas plastmasas. Arī tos mest ārā noteikti netaisos – tie visi ir ļoti izturīgi un kalpos man vēl ilgi un daudzām, daudzām iepirkšanās reizēm! Nākotnē, kad pašreizējie produktu maisiņi būs nolietojušies līdz neizmantojamībai, iegādāšos vai izgatavošu videi draudzīga auduma maisiņus.

Galvenais, par ko ir vēlams kārtīgi apdomāties, ir tas, cik ilgi tu grasies lietot attiecīgo iepakojumu vai produktu.  Vai tas tev kalpos ilgi? Vai tas ir izgatavots kvalitatīvi? Ja tu jau pērkot zini, ka konkrētais plastmasas verķis lidos miskastē visai drīz pēc naudiņas iztērēšanas, tad tas laikam ir labs indikators, ka bez šīs lietas tu, pavisam iespējams, droši vari iztikt. Varbūt šim konkrētajam priekšmetam vai produktam ir videi draudzīgāka alternatīva no stikla, metāla vai cita materiāla? Pasmelies iedvesmu internetā – kādu vakaru nevis paskrollē feisbuku, bet gan drusciņ pagūglē vai pašķirsti Pinterest iedvesmojošās slejas!

Uz tirdziņu ar saviem maisiņiem

8. Soli pa solim

Lielākā kļūda ir domāt, ka izdošanās ir tad, ja visu dari perfekti uzreiz no 1. dienas.

Realitātē tas tā nekad nenotiek. Sevišķi jau tādēļ, ka bieži vien esam slinki, kā arī ne vienmēr visu notiekošo varam paredzēt un ieplānot. Un tā nav jātulko kā zīme, ka tev nesanāk! Vienkārši neviens no mums nav perfekts no pirmā mēģinājuma, un ir baigi svarīgi šo saprast.

Tieši tāpēc iesaku turpmākajā mēnesī pieņemt un atgādināt šīs domas: “Es daru tik, cik varu” un “Soli pa solim“. Nevajag iztīrīt visu māju brīvu no plastmasas uzreiz vienā dienā. Varbūt to vispār nav svarīgi darīt šomēnes. Domāju, ka svarīgāk ir izmēģināt kaut vai ābolus ielikt pašam savā produktu maisiņā, nopirkt kafiju savā termosa krūzē vai jebkuru citu vienu soli. Dari visu pa vienam! Tā tu arī spēsi veltīt gana uzmanības konkrētajai jaunajai darbībai – saprast, kā ir to darīt, vai tas bija tā, kā tu sagaidīji un vai vēlies to atkārtot.

Neaizmirsti arī paslavēt sevi par katru noieto soli! Ja tev ir izdevies iepirkties veikalā ar saviem iepakojumiem (vai – nelikt augļus maisiņos vispār un nosvērt tos pašapkalpošanās kasē tāpat vien, bez maisiņa) – esi priecīgs par to, ka tev izdevās to izdarīt! Jebkura jauna ieraduma svarīga daļa ir izjust prieku par to, ko esi izmainījis un izdarījis citādāk. Cilvēkiem patīk atkārtot lietas, kas viņiem dara prieku. Tāpēc palīdzi pats sev, neaizmirstot nosvinēt katru mazo uzvaru! 🙂

produktu uzglabāšana


Ceru, ka man ir izdevies tev iedot kādu gabaliņu iedvesmas – un parādīt to, ka šis izaicinājums nav nekas milzīgs un nesasniedzams! Tāpat kā ar ikvienu citu projektu vai mērķi, viss lielais kļūst sasniedzamāks, tiklīdz sadali to mazākos soļos, kurus vienu pa vienam padarīt un nokļūt tuvāk mērķim. 🙂

Arī es visu jūliju gan šeit, gan Instagram profilā dalīšos ar savu pieredzi, dažādiem ieteikumiem – un turpināšu dot pa gabaliņam iedvesmas!

Vēlu tev nevis veiksmi, bet gan īstu ziņkārību un patīkamus atklājumus šajā piedzīvojumā, kas saucas #JūlijsBezPlastmasas !

Raksti komentāros, kas ir 1 lieta, ar ko tu uzsāksi dalību izaicinājumā #JūlijsBezPlastmasas – un droši uzdod savu jautājumu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *