Ceļot,  Ēst un ēst

Tenerifes garšas. Pārtikas veikali un ēdamie suvenīri (2. daļa no 2)

11 min read

Jebkurā ceļojumā ir svarīgi saprast, kādi varētu būt potenciālie izdevumi un cenas pārtikas produktiem un ēšanai kafejnīcās. Ja piekop kādu specifisku diētu, tas ir vēl jo svarīgāk! Pirmajā Tenerifes garšu rakstu sērijas daļā stāstīju par to, ko mēs ēdām kafejnīcās un kādus vietējos labumus nogaršojām. Šajā noslēdzošajā sērijas rakstā pastāstīsim un parādīsim, kādi produkti atrodami veikalos, kādas ir vidējās cenas, ko nopirkām kā ēdamos suvenīrus un par ko bijām sajūsmā (vai ne tik ļoti).


Veikali un cenas

Cenu līmenis Tenerifes veikalos ir aptuveni tāds pats, kā Latvijā. Daudzi produkti ir atrodami arī krietni lētāk. Mani ļoti iepriecināja tas, ka veikalos ir nopērkami daudzi vietējie augļi un dārzeņi. Tieši tāpēc Tenerifē noteikti ir jāķer ciet vietējie labumi! Vēl pirms braukšanas jau zināju, ka tieši Tenerifē pirmo reizi pagaršošu papaijas augli. Iemesls vienkāršs – kamēr Latvijā papaija maksā teju 6 €, tur veikalos manīju pat 2,09 €! Jāsaka gan, ka garša man lika vilties. Līdz šim biju ēdusi tikai jogurtus ar mākslīgu papaijas garšu, tāpēc sagaidīju saldu, sulīgu un eksotisku augļu garšu. Tā ir visai riekstaina, konsistences ziņā līdzīga avokado. Varbūt pie papaijas jāpierod – kādreiz gan jau pieķeršos garšošanai vēlreiz.

Tenerifes garšas pārtikas veikali papaija

Daudzi produkti arī kanāriešiem diemžēl ir importēti. Lasis, piemēram, pavisam noteikti maksā tikpat, cik Latvijas veikalos. Toties jamonchorizo un citi šim reģionam raksturīgie gaļas produkti ir labās cenās. Ja kārojas svaigu gaļu, zivis vai jūras veltes, tad labāk iesaku sameklēt un doties uz kādu pārtikas lielveikalu (piemēram, Mercadona), jo mazajos veikaliņos lielākoties atradīsi vien safasētus pusfabrikātus. Toties tad, kad nonāc lielveikalā – izvēle ir! Ja rīdziniekam jādodas interesantas jūras radības meklēt ļoti specifiskos un visai dārgos veikalos (Reaton, Promo, Mc), tad Tenerifē vienkārši ieej lielveikalā un izvēlies, ko kārojas. Eksperimentēt virtuvē noteikti var katru dienu!

Īpaši zaļa skaudība man bija tad, kad ieraudzīju plauktos kvinoju. Kur tu Latvijā nopirksi puskilīti kvinojas par 2,19 €? Laimīgie kanārieši!

Protams, pagrozījāmies arī pie alkoholisko dzērienu plauktiņiem. Aliņi viennozīmīgi te ir lēti! Dorada ir vietējais gaišais, visai vienkāršs aliņš, kas arī pieejams kafejnīcās. To droši var paķert priekš laiska vakara. Vēl viena zaļa skaudība, protams, bija vīna cenas. Līdzīgi, kā mana draudzene Baiba man no Itālijas sūta bildes ar labiem itāļu vīniem par 1,50 €, tā arī ir ar cenām Tenerifē. Kaut kā neveiksmīgi nepaķērām nevienu Tenerifes salā gatavotu vīnu (tas ir darbu sarakstā nākamajai reizei tur). bet vidēju labu vinčiku vakaram mierīgi var paķert par trīnīti.

Augu valsts ēšanas piekritēji un tie, kas nepanes laktozi, var neuztraukties. Arī Tenerifē veikalos ir pieejami dažādi augu pieni, jogurti un citi produkti. Bezglutēna produkcija arī tur esot visai populāra.

Mani nedaudz saskumdināja tas, cik ļoti izplatīta ir individuāli sapakoto, jau sagriezto/sagatavoto produktu tendence vietējos veikalos un lielveikalos. Sagriezti šķiņķa kubiciņi plastmasas kastītēs, sarīvēts siers, šķēlēs sagriezti svaigi šampinjoni… Tas liek noprast, ka mājās gatavošanai, visticamāk, netiek veltīts gana daudz laika. Acīmredzot, ir liels pieprasījums pēc jau sagatavotiem produktiem, ko fiksi uzšaut uz pannas un miers. Man jau šķiet, ka nomazgāt astoņus šampinjonus un sagriezt tos šķēlītēs vai daiviņās ir fikss darbiņš.

Tenerifes garšas pārtikas veikali jūras veltes

Tikai Tenerifē 

Katrai valstij taču ir savas īpatnības veikalu plauktu sortimentā. Viena draudzene, kas izpalīdzēja ar mūsu kaķu pieskatīšanu un apčubināšanu ceļojuma laikā, man pastāstīja, ka Nīderlandē ir veikali, kur teju vesela aile veltīta dažādiem lakricas produktiem. Nez, kas ir īpatnējs Latvijai? Nekad neesmu par to aizdomājusies. Bet pamanīju vairākas interesantas lietas Tenerifes veikalos.

Pimenton kaltētie pipari. Augšā bildē blakus papaijām redzēji tādus tumšsarkanus kaltētos piparus maisos. Jā, tādi tur ir veikalos un krietni daudz, kas mani sajūsmināja. Kanāriešiem patīk viņu gaļas un viņu pipari pavisam noteikti! 🙂

Mojo mērces. Ja neesi pagaršojis nevienu mojo (izrunā – moho) mērcīti, tad var teikt, ka neesi bijis Tenerifē. Tās tur ir ļoti populāras, un pirms katras ēdienreizes tās parasti ēd kopā ar svaigu baltmaizi. Principā – mojo mērces var likt visur. Jo tās garšo izcili! Un tieši tāpēc veikalos arī atradīsi garus plauktus, veltītus tieši šīm mērcēm. Ir nopērkami arī mojo mērču garšvielu maisījumi, lai fiksi varētu tās pagatavot mājās pats. Man ļoti garšoja mojo rojo – sarkanā mērce, kas parasti ir visai pikanta. Interesanti, cik tādi garšvielu iepakojumi un mērču burciņas mēnesī aiziet tipiskam kanārietim? 🙂

Saldētie produkti. Pirmo reizi mūžā redzēju ātri sasaldēto produktu saldētavā tādu produktu kā turku zirņi. Man nekad, nekad neienāktu prātā, ka man vajadzētu pirkt saldētus turku zirņus, jo tie taču ir tik vienkārši pieejami konservēti bundžās vai stikla burciņās (un arī kaltēti)! 😀 Interesanti, kā atšķiras garša atkausētiem un gatavotiem turku zirņiem no konservētajiem, kā arī paša mērcētajiem un vārītajiem. Nenomēģinājām. No citiem produktiem mums patika kroketes. Tas laikam ir mans mīļākais Tenerifes fast food. Kroketes ar jamon… Nom nom nom!

Plaša izvēle sāļajiem riekstiņiem un uzkodām. Mums ar Artūru patīk našķoties, kamēr dodamies kaut kur ar mašīnu garākā izbraucienā. Tenerife tādā ziņā bija izcila vieta – viņu sāļo riekstiņu un uzkodu izvēle ir super! Man ļoti garšoja šie zemesrieksti (attēlā apakšā). Mans iekšējais divpadsmitgadnieks, protams, iesmējās par nosaukumu. 😛

Tenerifes garšas pārtikas veikali sāļie riekstiņi

Šis tas arī pievīla

Kā jau minēju, mani galīgi neiepriecināja vietējo tendence pirkt visu plastmasā. Līdzīgas izjūtas man radīja arī ūdens pudeles. Par cik Tenerifē ir visai karsts, tur, protams, nākas izdzert gana daudz ūdens. Bieži vien dzīvokļos vai mājās var būt arī visai hlorēts krāna ūdens, tāpēc nākas pirkt ūdeni pudelēs. Nojaušu, ka tādi lielo ūdens pudeļu pasūtīšanas pakalpojumi, kā pie mums ir ar Venden, Eden un Memory Water, tur arī nav izteikti populāri. Lai gan tur kā reiz tieši tas arī būtu visai labs risinājums!

Cita lieta ir tankštelles. Circle K un citas tankštelles Latvijā mūs ir izlutinājušas. Ja cirslītī stāvēsi un kādu brīdi domāsi, kuru burgeri vai hotdogu izvēlēties un kādu kafiju dzersi, tad Tenerifē benzīntankos par šo vari aizmirst. Kafijas tankštellēs nav! Ir ūdens un alus. 😀 Lai gan pirmajā brīdī bija nedaudz vīliens, ātri vien sapratām, ka savu americano kafiju jābrauc baudīt kādā no pieejamām kafejnīcām.

Vispār Tenerifes ēdienos un pārtikas produktos tāds galvenais kopsaucējs būtu šāds: cepts, eļļains, gaļa un maize. Man ļoti prasījās vairāk svaiguma, jo pie tā dikti pierasts mājās.

Tenerifes garšas pārtikas veikali mojo mērce almogrote

Pārtikas suvenīru izvēle

Viens ir skaidrs: nākamreiz jāpaņem viens lielais check-in koferis, lai varētu paņemt vairāk suvenīrus. Par cik mums bija tikai rokas bagāža un divas mugursomas, bija jāiekļaujas 100 ml limitā vai jāpērk tas, kas neskaitās kā šķidrums vai gēls. Jāsaka, ka no Tenerifes paņemt gribējās tieši visu to, kas skaitās pie šķidrumiem un gēliem! 😀

Vienu gribam pateikt uzreiz: banānu vīns skan eksotiski, bet realitātē tas nav visai garšīgs. Protams, ja tavā gaumē ir saldi liķieri un saldie vīni – tad banānu vīns tev varētu patikt! Mēs ar Artūru esam vairāk alus, viskija un sauso vīnu piekritēji. Ja tev ir tāpat, tad iesaku nepieļaut mūsu kļūdu – nepērc visu pudeli suvenīru veikalā. Labāk piekrist kādas kafejnīcas vai veikala aicinājumam šo banānu vīnu nodegustēt. Mūsu pudele tā arī tika atvērta, pa druskai nodegustēta, un kur tā palika? Kaut kur turpat Tenerifē… 😀 Būtu labāk ņēmuši kādu vietējo sarkano – tas noteikti tiktu pieveikts ar prieku!

Ja tev ir nododamās bagāžas koferis, droši ķer ciet mojo mērces! Atrodi kādu labu vietējo vīnu un paņem to. Ļoti iesaku nogaršot un nopirkt arī almogrote – tas ir kazas siers, kas ir nedaudz pikants un garšas ziņā līdzinās stipram parmezānam. Fantastiski garšo arī viņu palmu medus. Jā, palmu medus! Tam ir perfekta rūgtuma, salduma un drusciņ arī sāļa karamelīguma garšu kombinācija. Eh, žēl, ka nepaķērām mazu 100 ml iepakojumu!

Super interesanta lieta, ko redzējām vienā Anagas dabas parka suvenīru veikalā-kafejnīcā, bija kaktusu liķieris un kazas piena liķieris. Ko tik cilvēki neizdomā pataisīt alkoholisku! 😀 Piena liķieris. Ej. tu. nost.

Ko nopirkām mēs?

Almogrote. Nopirkām mazu burciņu šī pikantā kazas siera garduma. Joprojām stāv ledusskapī – šķiet, ka tam ir visai ilgs derīguma termiņš. Nopirkām La Orotava pilsētā kādā kafejnīcā. Lai gan oriģināli almogrote tiek gatavota La Gomera salā, arī Tenerifē to, protams, var nopirkt. La Orotava noteikti vajag paviesoties!

Tenerife almogrote

Gofio milti. Šie ir milti, kas gatavoti no dažādiem grauzdētiem, cieti saturošiem augu valsts produktiem. Sojas pupiņas, turku zirņi, kukurūza, kvieši un vēl – tas viss var būt vai nu atsevišķi, vai arī kopā samaisīts un samalts miltos. Gofio milti ir tikpat autentiska un populāra štelle Tenerifē kā viņu Papas con mojo (kartupeļi ar mojo mērcītēm). No gofio gatavo gan pamatēdienus un uzkodas, gan arī dažādus saldos ēdienus. Mēs nogaršojām escaldon (no gofio miltiem un gaļas/zivju buljona gatavots biezenis, pasta), saldējumu ar gofio, un dažus citus saldumus. Izrādās, ka pat kafijai var pievienot gofio miltus!

Tenerifes garšas pārtikas veikali suvenīri gofio milti flour

Mojo mērču garšvielu maisījumi. Gaidu īsto brīdi, kad sakārosies pagatavot papas arrugadas (sālī vārītos kartupeļus ar mizu), jo tad uztaisīšu arī kanāriešu tipiskās mojo mērces. Kamēr bijām Tenerifē, gatavojām vakariņas un piešāvām pa druskai šo garšvielu maisījumu arī ēdieniem.

Pimenton. Nopirkām gan veselus, gan pulverī samaltu pimenton papriku, dēvētu arī par spāņu papriku. Ja manā virtuvē neviens ēdiens neiztiek bez melnajiem pipariem, tad Tenerifē tā ir ar pimenton. Te ir viens izcils raksts par paprikas un pimenton vēsturi Tenerifē (man pašai šādi raksti ļoti patīk 😀 ). Maltais pimenton tiešām piedod superīgu smeķīgumu un pikantumu. Vēl jāpalasa vairāk par veselo piparu izmantošanu, to vēl neesmu atkodusi.

Cayena Guindillas.Nezinu, kāpēc, bet man ļoti iepatikās šis vārds – guindillas. Tā nozīme gan esot gana vienkārša – ass pipars. Tādi arī ir šie kajēnas tipa pipari. Pagaidām esmu tos izmēģinājusi zupās. Līdz šim parasti pikantumam bēru klāt drusciņu maltu kajēnas piparu, taču tagad lieku šos. Uz vidēju katlu (aptuveni 4-5 porcijām) lieku 2-3 pipariņus. Pikantuma līmenis – izcils!

Tenerifes garšas pārtikas veikali suvenīri cajena guindillas hacendado


Paldies, ka sekoji līdzi un lasīji mūsu Tenerifes ceļojuma rakstus! Man ļoti patīk veidot šādus rakstus – un drīzumā būs skatāms arī video no mūsu ceļojuma.

Maziņš atgādinājums: lai gan mājās gatavojam augu valsts ēdienus, mēs ar Artūru ceļojumos un ārpus mājas bieži vien apēdam arī kaut ko nevegānisku. Atgādinu par šo, lai nemulsinātu ar to, ka vienā rakstā slavēju augu valsts ēdienus, bet citā runāju par garšīgām gaļām un jūras veltēm… 😀

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *